Jak pracovat s tématem peněz u dětí
Peníze jsou pro každého dospělého člověka důležitou součástí života. Prostřednictvím peněz můžeme platit nájem, splátky hypotéky, nakupovat potraviny a další nezbytnosti, udělat si radost a také něco uspořit. Neméně podstatné ovšem peníze bývají také pro naše děti, které se jednou také stanou dospělými a je dobré, když si vytvoří správné finanční návyky. Jak ale naučit děti pracovat s financemi?
Témat je mnoho, ovšem pojďme se podívat na několik tipů, které nám mohou pomoct při vytváření správných finančních návyků dětí:
Kapesné
Jedním ze způsobů, jak děti naučit finanční gramotnosti a zodpovědnosti, je pravidelné kapesné. Kolik peněz a od jakého věku by se mělo dětem dávat?
Ideální věk pro začátek kapesného je často spojen s nástupem dítěte do školy. S tímto obdobím končí nekonečné hry a začínají nové povinnosti. U kapesného je důležitá pravidelnost – odmalička dítě učíte, že musí vystačit s určitým obnosem, než dostane další peníze. Prvňáčkům a dětem na prvním stupni můžete klidně dávat kapesné týdně, a časem interval prodlužovat a částky zvyšovat. Malé děti obvykle nemají mnoho výdajů, takže jim zpočátku stačí klidně pár desetikorun. S přibývajícím věkem a novými povinnostmi můžete dětem zvýšit nejen kapesné, ale také výdaje. Nechte je, ať si z kapesného částečně platí jízdné na MHD, obědy nebo školní potřeby. Tím se naučí lépe hospodařit s penězi a získají dovednosti pro plánování výdajů a spoření v dospělosti.
Kapesné byste měli vnímat jako investici do finanční gramotnosti svých potomků, a proto se doporučuje vyplácet ho pravidelně a nepodmiňovat ho dobrými známkami nebo chováním.
Systém tří prasátek/pokladniček
Je to velmi efektivní systém, který pomáhá dětem rozvíjet návyk odkládat si peníze. Každá pokladnička představuje jiný účel.
Červené prasátko: 60 % na spotřebu
Zlaté (kouzelné) prasátko: 30 % na spoření
Bílé prasátko: 10 % na dobročinné, nebo jiné mimořádné účely
Kdykoli dítě dostane od Vás pravidelnou či jednorázovou finanční částku, rozdělí si ji do zmíněných pokladniček. Červené prasátko je jasné, dítě ho použije kdykoli si chce něco koupit. Daleko zajímavější pro něho ovšem může být právě zlaté prasátko, u kterého si nastavte pravidlo, že pokud dítě z něho nevybere, jednou za měsíc do něho přidáte například 10 %. Bílé prasátko učí děti být lepšími lidmi a to, že pomáhat potřebným je normální.
Založení dětského bankovního účtu
Založení bankovního účtu pro dítě je rozumný krok, který pomáhá rozvíjet finanční gramotnost. Ideální věk pro založení účtu se pohybuje kolem 10 let. V té době jsou děti dostatečně zralé na to, aby rozuměly penězům a mohly používat debetní kartu. Je dobré založením účtu navázat na sytém tří prasátek a rovnou zřídit dítěti nejen běžný účet, který nahradí červené prasátko, ale také spořící či investiční účet, který nahradí zlaté prasátko a další spořící účet, který nahradí bílé prasátko.
Hraní finančních her
Finanční hry jsou podle mě skvělou strategií, jak dětem snadnou formou ukázat, jak fungují peníze na věcech ze skutečného „dospěláckého“ světa. Navíc si i trošku procvičí počítání, a to se vždycky hodí!
Níže uvádím několik konkrétních finanční her, které jsou zábavné a zároveň užitečné pro rozvoj finanční gramotnosti nejen dětí.😊
Zlatka.in: Online hra od Raiffeisen Bank, která pomáhá dětem naučit se, jak správně nakládat s penězi. Hra simuluje reálný život a děti se učí plánovat výdaje, ukládat peníze na účet a vydělávat si pomocí různých aktivit.
FinGR Play: Tato online hra vás přenese do horizontu následujících třiceti let, během kterých budete spravovat rodinný rozpočet neznámé rodiny. Cílem je provést rodinu úspěšně celým obdobím a naučit se tak správně plánovat finance.
Monopoly: Klasická desková hra, která učí děti, jak správně nakládat s penězi a investovat. Hra je založena na kupování a prodeji nemovitostí a hráči se učí plánovat investice a vydělávat peníze1.
Cashflow: Desková hra od tvůrce Roberta Kiyosakiho, která pomáhá dětem naučit se, jak správně nakládat s penězi a investovat. Hra simuluje reálný život a hráči se učí plánovat výdaje, investovat a nakládat s riziky.
The Game of Life: Desková hra, která učí děti, jak správně nakládat s penězi a plánovat svůj život. Simuluje různé situace v životě a hráči se učí, jak se s nimi vyrovnat.
Osada: Desková hra od České bankovní asociace zaměřená na finanční gramotnost dětí. Hráči se učí, jak správně nakládat s penězi a plánovat výdaje.
Bankovní Město: Hra od České spořitelny, která také posiluje finanční gramotnost dětí a mladých lidí. Hráči se učí, jak správně nakládat s penězi a plánovat své výdaje.
Vyzkoušejte alespoň jednu z těchto her a užijte si společnou zábavu a učení!