Online podvody

Jak se ochránit před podvody na internetu v každém věku

Rok za rokem bohužel není dne, kdy by nevyšla nová zpráva o naplněném podvodu v online prostředí.

Dalo by se říct, že jednou z nejvíce ohrožených skupin osob jsou stále senioři, ale bohužel internetové podvody se týkají velmi často i mladistvých a bohužel dnes už je ohrožen prakticky každý. Ano klidně i počítačového experta, který je malinko nepozorný anebo důvěřivý.

Ohledně seniorů je třeba vyvrátit mýtus, že je to skupinka „ICT negramotné“, kteří nemají přístup k počítači nebo neovládají mobilní telefony. Dnes se již i osoby ve věku seniorů stávají běžnými a velmi aktivními uživateli digitálních technologií a jsou velmi činorodí na sítích i mimo ně.

Právě proto si zde opět popíšeme častá rizika a hrozby, které seniorům hrozí, a představíme pomůcku a doporučení, jak se na internetu chránit.

Všude se o tom mluví a varuje, ovšem nikdo už neříká konkrétní návod, jak se tomu bránit

Dovolím si zde uvést příklady nejčastějších typů podvodů a jednoduché způsoby, jak se jim bránit:

 

Zneužití osobních a citlivých údajů k nevyžádané reklamě

  1. Mějte tzv. email na reklamy (například mojeadresanareklamy123@seznam.cz. Když se registrujete někde, kde si nejste úplně jistí, zda je web či aplikace zcela důvěryhodná, používejte tento email. Jméno a příjmení a datum narození zadávejte klidně také smyšlené. Až v případě, že se ukáže daný web či aplikace skutečně seriózní a užitečná pro Vás, můžete si snadno založit nový profil s Vaším emailem a skutečnými osobními údaji.
  2. Odvolávejte tzv. Marketingový souhlas, na všech smlouvách, které sjednáváte. Máte na to právo a nikdy uvedený souhlas nemůže být povinný.

Zneužití hesla k účtu, e-mailu

  1. Heslo do Vašeho skutečného emailu je dobré čas od času změnit. Na jeho vytvoření používejte generátor bezpečných hesel, který je obsažen například ve Správci hesel Vašeho prohlížeče.
  2. Hesla samozřejmě používejte ke každé registraci jiná. Vyzrazení na jednom místě zabrání tomu, aby se útočník přihlásil do všech ostatních Vašich přístupů. Samozřejmě není v lidských silách si všechna hesla pamatovat, a proto je nevyhnutelné využívat Správce hesel Vašeho internetového prohlížeče či aplikace jako je například Logmeonce či Lastpass. Těchto správců hesel se není třeba obávat, skutečně nám velmi ulehčují život.

Krádeže identity, přístupů k bankovnímu účtu

  1. Toto riziko je pro Vás značně sníženo. Pomáhá Vám v tom Vaše banka tím, že přístup na účet je dnes již vždy verifikován dvoufázově. To znamená, že nestačí jen přihlašovací jméno a heslo, nýbrž navíc opsat kód z smsky anebo dnes již běžně přihlášení do aplikace banky (která je také zabezpečena) a následně potvrzení přihlášení. Dále Vaše banka Vás chrání tím, že má mnoho mechanismů pro rozpoznávaní pochybných transakcí.
  2. Dvoufázové ověření ovšem stojí na tom, že by nikdo neměl znát kód pro odemknutí Vašeho chytrého telefonu. Ten si nechte opravdu jen pro sebe.

Smishing, vishing, phishing (podvodné sms, navolávání za účelem podvodu, podvodné e-maily)

  1. Zde je nejlepší ochranou zdravý selský rozum. V případě, že nám nabídka či zpráva nedá spát není nic jednoduššího než zavolat na oficiální kontakt dané instituce a ověřit si informaci, kterou jsme obdrželi například tou podivnou smskou.
  2. Zde uvedu příklad: SMS zprávou chodí celkem pravidelně od odesílatele vydávající se za Českou poštu informace, že máme na poště balíček, který podléhá clu. Aby mohl být balíček „odblokován“, máme zaplatit částku kartou přes odkaz uvedený ve zprávě. Pokud bychom udělali chybu a vyplnili údaje naší karty na zmíněném odkaze, útočník je velmi snadno zneužije. V tomto případě nás banka dokáže ochránit a vrátit zpět ukradnuté prostředky, ovšem je určitě lepší se takovým starostem vyhnout.

Reverzní inzertní podvody (internetové bazary a platformy sloužící k nákupu a prodeji)

  1. Stejně jako u předchozího příkladu útočníkům jde o to, aby nás bezdůvodně přinutili zaplatit kartou jistou částku. Výsledek je ten, že přijdeme o danou částku a zároveň jsme svěřili údaje z naší karty nepoctivé osobě.
  2. Pro bazarový prodej na dálku funguje dobře platba dobírkou, nicméně nejlepší jistotu máte při platbě z ruky do ruky. Krásný příklad, že dobírka nemusí zafungovat je zklamání jednoho známého, který si na poště měl vyzvednout zánovní mobil za skvělou cenu. Po rozbalení krabice ovšem našel jen sáček s pískem…

Romance scamy

  1. Příběhy osob (lékař, voják, herec a podobně). Pomocí sociálního inženýrství a manipulativních technik z osamělých lidí vylákají peníze či přístupy k penězům i formou kryptoměn. Pozor na bitcoinmaty a vkládání financí do nich! Nedělat žádné transakce, dokud nemáte jistotu, že neposíláte své celoživotní úspory podvodníkům a pachatelům kyberkriminality.
  2. Tinder manipulace – četl jsem o příběhu, kdy mladík kolem 18 let se takto seznámil bohužel s falešnou slečnou. Po několikadenní konverzaci si vyměnili několik nahatých fotek a krátce na to ho podvodník začal vydírat, že fotografie rozpošle všem jeho přátelům na sociálních sítích pokud mu nezaplatí nemalé peníze. Zoufalý kluk mu poslal celkem téměř sto tisíc korun než našel odvahu a obrátil se na Policii.

Falešné reklamy na sociálních sítích

  1. Velice častý jev (bohužel), kdy formou sponzorovaného příspěvku na nás vyskakují nabídky jako například „Elon Musk a Bill Gates lákají na investice do kryptoměn“ anebo „Petr Pavel, který sponzoroval společnost ČEZ částkou více než 129,3 milionu korun ze státního rozpočtu, podporuje projekt, díky kterému se může každý stát spoluvlastníkem společnosti a získávat vysoké dividendy z její činnosti“
  2. Když pachatelé získají skrz formulář telefonní číslo, velmi pravděpodobně manipulativními technikami docílí svého. Lidé jim peníze v dobré víře, že zbohatnou, dobrovolně pošlou. Velice krásné video na tohle téma natočil youtuber Jiří Burýšek. Doporučuji jeho 20minutovou tvorbu zhlédnout, stojí to za to: https://www.youtube.com/watch?v=bre2eJsAdhM&ab_channel=Jirkavysv%C4%9Btlujev%C4%9Bci

Další tipy, jak se vyhnout problémům

  1. Princip 4 P – PŘEMÝŠLEJ, PROVĚŘ/UJ, PORAĎ SE a až pak PLAŤ! = princip minimální důvěry a maximálního možného ověření
  2. V případě, že si nejsme jisti našimi digitálními dovednostmi, nepouštějme se sami do oblastí, kterým nerozumíme – například nákup / prodej kryptoměn, zlata přes internet atd.
  3. Nepodléhejme nátlaku a cílené reklamě
  4. Vzdělávat se – užitečný je například Podcast KyberGuru – Prevence kriminality
  5. V případě, že narazíme na podezřelou situaci či problém, nebojme se konzultovat s někým, kdo má zkušenosti nebo se obrátit s prosbou o konzultaci na státní či neziskové instituce –

Linka důvěry pro Seniory – (https://www.zivot90.cz/cs/asistence/senior-telefon ) – bezplatná, anonymní a odborná linka důvěry pro osoby starší 60 let a jejich pečující

Projekt E-Bezpečí (https://www.e-bezpeci.cz/ ) – velmi vydařený web, kde získáte komplexní přehled o rizicích na internetu, je tam spousta informací především pro žáky, studenty a jejich rodiče včetně edukačních videí například na téma dezinfomrací, hoaxů, seznamování na internetu, jak fungují média atd.

 

Tak ať Vás v online světě již nic nepříjemně nepřekvapí a nikdo Vás nenachytá!

1 názor na “Jak se ochránit před podvody na internetu v každém věku”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *