Doplňkové penzijní spoření aneb co teď s tím

Z mnoha médií přichází informace o změnách ohledně doplňkového penzijního spoření (dále DPS), které bývají různorodé a až chaotické. Dnes se podíváme na to, co nás opravdu čeká a jaké si z toho lze udělat závěry.

Stávající stav 

Aktuálně je možné získat příspěvky od státu při úložce 300 – 1.000 Kč měsíčně (12.000 Kč ročně). Nad tuto částku lze uplatňovat daňové odpočty až do výše příspěvků 24.000 Kč ročně. Zároveň může zaměstnavatel přispívat na DPS svým zaměstnancům až do výše 50.000 Kč ročně bez povinnosti odvodů do sociálního či zdravotního pojištění.

 

Chystané změny

Mnohé změny jsou již schválené poslaneckou sněmovnou, chybí souhlas Senátu a podpis prezidenta. Avšak vzhledem k rozložení dolní i horní komory Parlamentu lze spíše očekávat schválení těchto změn spíše po formální stránce. Změny by měly platit od 1.7.2024. Ještě se řeší, zda některé důsledky budou platné zpětně. To se ovšem týká jen lidí v důchodovém věku. A nyní ty změny:

  1. V tabulce uvádím změny pro získání státního příspěvku.



  2. Daňové úlevy budou navýšeny na 48.000,- pro klienty DPS i penzijní připojištění (tzv. staré penzijko). Po novele již pro získání maximální daňové úlevy (48.000 Kč) není třeba tříštit peníze mezi 2 produkty (penzijní spoření či životní pojištění), stačí jen 1 z nich. 
  3. Minimální doba DPS se prodlouží z 5 let na 10 let. To by se mělo týkat pouze smluv od 1.1.2024, nikoliv starších. Minimální doba spoření 10 let se tedy týká i tzv. předdůchodu. Detailnější informace co předdůchod je a jaký je rozdíl oproti předčasnému důchodu si můžete přečíst zde: Předdůchod 2023
  4. Klient, který stále má aktivní penzijních připojištění, bude mít možnost založit DPS bez nutnosti zrušení „starého penzijka“. Dříve si klient musel vybrat jednu z nich (respektive setrvat již u založeného penzijního připojištění nebo převést do DPS). Aby bylo možné mít obě varianty, dojde k tzv. zmražení transformovaného fondu. Jinými slovy ve „starém penzijku“ peníze zůstanou a budou se dál konzervativním způsobem zhodnocovat, ale nebude již možné další peníze vkládat. Pak očekávám (není zatím jasné), že státní příspěvky se budou již připisovat pouze na nové DPS.
  5. Změny jsou ještě uvažované v případě důchodců. Uvažuje se, že tito klienti již nebudou moci získat státní příspěvek. Tato změna by se mohla týkat i stávajících smluv, kde nebude splněna minimální doba spoření 5 let k datu 1.7.2024. Tento bod je zatím poněkud sporný. Každopádně se jedná o varování, že tento produkt velmi ztratí na atraktivitě pro tuto skupinu střadatelů.
  6. Pravděpodobně bude nově možné penzijní spoření vybrat k datu přiznání starobního důchodu a nikoli dovršením 60 let věku (současná úprava)

Můj pohled

Změnu státního příspěvku vnímám spíše pozitivně K maximální podporované částce 1.700 Kč měsíčně získáme po novele příspěvek 340 Kč měsíčně. Jedná se o snížení zhodnocení z 23% na 20%. Člověk si řekne: „Toto je pořád skvělé!“ Na první pohled mohu souhlasit. Na druhý pohled si ovšem snadno uvědomíme, že čím více máme na smlouvě naspořeno, tím menší podíl na zhodnocení státní příspěvek představuje. U modelového příkladu s měsíčním příspěvkem účastníka 1000 Kč po dobu 30 let a průměrným výkonem penzijního fondu 4%, p.a., státní příspěvek dělá 1% p.a. k tomu. Tedy 20krát méně, než to vypadá… 😊. K zahození to samozřejmě není, a proto penzijní spoření jsem vždy považoval za vhodný doplnění k plánu na vytvoření dlouhodobé rezervy.

Možnost soustředění daňové úlevy pouze na produkt penzijního spoření vnímám také spíše pozitivně, ovšem s významným dovětkem: Daňový odpočet hraje zde velmi omezenou roli v zhodnocení. U našeho modelového příkladu v případě využití maximální částky 48 000 Kč ročně, ušetřené daně zlepší výnosnost spoření jen o 0,28% p.a.

Prodloužení doby spoření nepotěší především střadatele starších 60 let, kteří dosud mohli velmi výhodně spořit po dobu 5 let. Pracovně jsem této strategii říkal „Vylepšené stavební spoření“. Ideální tedy bude, když každý komu je více než 60 let a má spoření, které již trvá alespoň 4,5 roků, aby zvážil výběr a založil si smlouvu novou.

Možnost souběhu starého penzijní připojištění a nového penzijního spoření pokládám za marginální zlepšení prostředí, protože staré penzijní spoření má řadu slabin a v každém případě spíše doporučuji přechod k nové podobě.

Body 5 a 6 ještě nejsou jasně zformulovány zákonodárci, takže je předčasné dělat závěry, každopádně nová pravidla budou směřovat k tomu, aby produkt penzijního spoření využívali především lidi připravující se na důchod a ne ti, kteří v důchodu již jsou. Má to logiku a spíše se divím, že tato pravidla nebyla nastavena od samého počátku.

Obecně omezující od samého počátku je stále riziko potřeby dřívějšího výběru a tím i vrácení všech příspěvků od státu včetně úroků z nich a také způsob fungování fondů, které neumožňují flexibilnější a individuálnější nastavení investiční strategie.

Bonus

Stát si také uvědomuje, že by lidem měl umožnit více způsobů, jak se připravit na důchod. Proto připravuje „Dlouhodobý investiční produkt“, který by měl být zajímavější, nicméně zatím není jasné, kdy vstoupí v platnost. Lidé by měli mít možnost si více vybírat investiční příležitosti, a nejen zvolit strategii. Jak přesně bude produkt nastaven, zatím není tolik jasné. Ale při nejbližší příležitosti budu informovat.

1 názor na “Doplňkové penzijní spoření aneb co teď s tím”

  1. Helena Pekaríková

    Dobrý večer,

    děkuji Vám za zaslání aktuálních informací k penzijnímu spoření. Zajímalo by mě, zda byste mi doporučoval penzijní spoření zrušit? Dostávají se ke mě totiž informace, že dle nových podmínek nebude možné naspořenou částku vybrat najednou, ale bude možné dostávat pouze měsíčně příslušnou částku.

    S pozdravem

    Helena Pekaríková
    pekarikovah@centrum.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *