Kdy na změnu úrokové sazby hypotéky

Aktuálně nás média informují velmi intenzivně o změnách úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a každé její snížení nezapomínají náležitě okomentovat. Aby nedošlo k nesprávnému pochopení aktuální situace, rozhodl jsem se napsat k tématu svůj pohled. Mnohdy nás může příliš zbrklé rozhodnutí zbytečně připravit o peníze.

Všichni klienti s hypotékou sjednanou po 1.12.2016 či poslední výročí fixace jejich úvěru proběhlo po uvedeném datu, mohou ještě zatím velmi snadno přejít k jiné bance i během fixačního období. Usnadnění refinancování hypotéky od jiného finančního ústavu umožnily velmi nízké náklady spojené s přechodem. Hradí se pouze administrativní náklady a poplatek na katastru, což celkem činí nanejvýš jednotky tisíc korun.  Toho se banky obávají, jelikož pro ně takový odchod znamená finanční ztrátu.

Jednání s bankou o snížení hypoteční sazby během fixace je zpravidla docela jednoduché a lze celkem rychle výsledku dosáhnout. Na druhou stranu bankovní domy nechtějí být v pozici, kdy na ně klient až nevhodně tlačí. Praxe ukazuje ochotu bank snížit úrokovou sazbu mimo fixační období pouze jednou.  Inflace se zdá být již zkrocená a všichni očekávají postupné snížení hypotečních sazeb. Banky se však obávají masivního útoku ze strany klientů, a proto s klesáním úroků spíše vyčkávají. Nechtějí realizovat velké ztráty, což snížení úroku během fixace či odchod klienta ke konkurenci jednoznačně znamená.

Dalším klíčovým datem letošního roku bude 1.9.2024. Od tohoto data bude pro nové úvěry částečně vrácena sankce za předčasné umoření hypotečního úvěru z důvodů refinancování či umoření hypotéky. Tato sankce bude ve většině případů 0,25% z umořované jistiny za každý rok do konce fixace. Maximální výše penále bude 1% (nejvýše však 50.000 Kč) z umořované jistiny, pokud banka vůbec bude mít nárok sankci požadovat. Následkem tohoto opatření by mělo být rychlejší snížení úrokové sazby. Klient tak svou možnost jednorázového snížení hypoteční sazby využije mnohem efektivněji.

Je dobré tedy vyvarovat se unáhleným krokům a správně načasovat jednání ohledně snížení měsíční splátky, rozdíl může představovat až několik tisíc korun každý měsíc. Také aktuálně banky s nejnižší nabídkou hypoteční sazby nespolupracují s finančními poradci a klient je odkázán jen na sebe a případné změny či administrativní úkony bývají složitější a dražší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *