Nové povinné ručení pro elektrokoloběžky a další vozidla
Nový zákon o povinném ručení stanovuje novou kategorii vozidel, u kterých je povinností mít sjednané povinné ručení. Stejné jako například u osobních vozů či motorek.
Toto pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pomůže v případě, kdy jezdec zraní nebo způsobí jinou škodu někomu dalšímu. Za případnou újmu na zdraví či majetku dostanou oběti nově odškodnění přímo od pojišťovny z povinného ručení.
Kdy je nutné uzavřít povinné ručení?
Nová kategorie vozidel s povinností sjednat povinné ručení:
• Vozidlo s maximální konstrukční rychlostí vyšší než 25 km/h,
• vozidlo s maximální konstrukční rychlostí vyšší než 14 km/h a provozní hmotností přesahující 25 kg.
Nově tedy např. elektrické koloběžky, segwaye, jednokolky, dvoukolky, zahradní traktůrky, golfová vozítka, pracovní stroje, sněžné skútry a rolby.
Povinnost sjednání povinného ručení se nevztahuje na elektrokola, protože primárním zdrojem energie je šlapání. Ale pozor například na výlet na elektrokole do zahraničí – tam už povinné ručení často mít musíte. Výjimku budou mít např. zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku, nebo invalidní vozíky.
Roční pojistné orientačně vychází v řádu několikaset korun ročně. Cenově je to tedy relativně zanedbatelný výdaj. Nejdůležitější je nezapomenout pojištění sjednat, pokud vozidlo splňuje parametry dané zákonem.
V případě nesjednání pojištění hrozí pokuty ze strany České kanceláře pojistitelů. Ale hlavně při způsobené škodě vše platí viník. Je to stejný případ, jako když jezdíte vozem bez povinného ručení a způsobíte havárii. Změna nastává také v případě pokut za nepojištěné vozidlo. Ty nově půjdou za držitelem vozidla místo jeho vlastníka.
A raději připomínám, že každá osoba by měla být pojištěná na škody z občanského života. Proč? Když něco shodíte a rozbijete v obchodě, když někoho zraníte, když Vám uteče pes a někoho pokouše. Nebo když u Vás v bytě vznikne od svíčky či zkratu požár a někdo bude zraněn či hůř. Ovšem v dnešní době je vhodné mít limit tohoto pojištění na min 10 mil Kč (nejlépe na 50 mil Kč). Toto pojištění kryje i škody na zdraví či majetku způsobené jízdou na kole či elektrokole.
S novelou zákona přišly i další změny. Od 1.1.2024 se například zvýšil minimální zákonný limit pojistného plnění ze 35 milionů na 50 milionů. Pojišťovny klienty nemusí o tomto kroku vždy informovat, u stávajících smluv je limit navýšen automaticky.
I v tomto případě doporučení – limit plnění 50 mil Kč u osobních vozidel vypadá velkoryse, ale stačit nemusí. Doporučením je mít sjednaný limit na nejméně 100 mil Kč, nejlépe 200 mil Kč. Ať Vás pak doživotně nemusí finančně trápit to, že např. způsobíte nehodu německému manažerovi, který následně bude žádat o ušlý příjem za zbytek svého produktivního života (v takovém případě se hravě dostanete na 100 mil. Kč a více).